Aktualności

Dzień dobry,

zwracam się do Państwa: rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz do Was, drodzy uczniowie, w wyjątkowy sposób, bo mijający rok szkolny też kończymy wyjątkowo - bez tradycyjnego apelu i uroczystego rozdania świadectw szkolnych. Uważam jednak, że należą się Państwu słowa podziękowania za pracę i wytrwałość w ostatnim czasie oraz wyrazy szacunku dla Was, drodzy uczniowie, że poradziliście sobie w sytuacji, w której postawił nas los.

Przez ostatnie trzy miesiące pracowaliśmy zdalnie. Było to duże wyzwanie dla każdego z nas. My wszyscy: uczniowie, nauczyciele i rodzice, zostaliśmy pozbawieni bezpośredniego kontaktu. Relacje, które musieliśmy stworzyć na potrzeby tego czasu, przybrały formę nieznaną w dotychczasowej pracy szkół – były to relacje w świecie wirtualnym. I mimo wielu starań każdej ze stron okazało się, że nie są one w stanie zastąpić rzeczywistych kontaktów z kolegami i nauczycielami.

            Każdego dnia, kiedy chodziłem po pustych korytarzach szkoły, brakowało mi Waszego gwaru, uśmiechów, zwykłego „dzień dobry”. Przed oczyma miałem Wasze roześmiane twarze, wyobrażałem sobie, że stoicie na korytarzach w swoich ulubionych miejscach.

            Możemy oczywiście narzekać na sytuację, która nas spotkała; nie wszystko działało jak należy, nie tak funkcjonowało, jak sobie wyobrażaliśmy. Musimy jednak spojrzeć odważnie w przyszłość i wykorzystać jak najwięcej doświadczeń z tego niezwykłego czasu. Musimy przygotować się na takie sytuacje w przyszłości, aby realizować zadania efektywnie z poczuciem dobrze wykonanej pracy.

Drodzy uczniowie! W znakomitej większości dobrze poradziliście sobie z nauką zdalną, o czym świadczą świadectwa promocyjne oraz świadectwa ukończenia szkoły. Wszyscy uczniowie klas trzecich Branżowej Szkoły I stopnia otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. 22 uczniów zakończyło rok szkolny otrzymując świadectwa z wyróżnieniem. Gratulujemy wyników!

Szanowni nauczyciele, koleżanki i koledzy, dziękuję za trud i wysiłek, za czas poświęcony Waszym wychowankom i doprowadzenie Waszych uczniów do edukacyjnego sukcesu. Mimo zdalnego nauczania udało się nam sprawnie przeprowadzić egzamin maturalny i pomóc innym szkołom powiatowym. Wymagało to dużej odpowiedzialności, skrupulatności i terminowości od każdego z Was. Teraz jesteśmy w trakcie egzaminów nadających kwalifikacje zawodowe, w czym również wspomagamy inne szkoły oraz przeprowadzamy egzaminy dla naszych uczniów. Równocześnie trwa rekrutacja do szkoły, która zakończy się dopiero w drugiej połowie sierpnia. Będzie więc to bardzo pracowity czas, dający niewiele możliwości całkowitego oderwania się od problemów szkolnych.

Dziękuję za to, że jesteście i proszę o dalsze zaangażowanie w działalność naszej placówki.

            Pracownikom administracji i obsługi dziękuję za trud i poświęcenie w mozolnej pracy na rzecz społeczności szkolnej, dzięki której możemy sprawnie funkcjonować.

            Drodzy Rodzice, dziękujemy, że powierzyliście swoje dzieci naszej szkole. Chętnie z nami współpracujecie, jesteście otwarci i wpływacie pozytywnie na zmiany w naszej szkole.

            Trudny rok za nami. Co przyniesie przyszłość? Zobaczymy. Naszym zadaniem jest przygotowanie szkoły na wyzwania przyszłości, jakakolwiek by ona nie była.

Jeszcze raz dziękuję całej społeczności szkolnej - i każdemu indywidualnie - za czas i uwagę poświęconą naszej szkole. Życzę spokojnych, bezpiecznych i pełnych radości wakacji.

            Na zakończenie przypowieść, która pozwoli poddać się chwili refleksji i zadumać nad tym, co nas spotyka i patrzeć z nadzieją w przyszłość.

            „Pewien ptak codziennie chronił się w suchych gałęziach drzewa, stojącego pośród rozległego pustynnego krajobrazu. Razu pewnego trąba powietrzna wyrwała drzewo z korzeniami, i biedny ptak musiał przelecieć aż sto długich mil, zanim wyczerpany znalazł sobie nowe schronienie. Gdy wreszcie po długim locie dotarł do gęstego lasu, znalazł tam niezliczone drzewa, które uginały się od owoców…

Gdyby uschnięte drzewo ocalało, nic nie skłoniłoby ptaka, by wyrzekł się bezpieczeństwa i poszybował w przestworza”.

Nieszczęścia mogą prowadzić do rozwoju.

Trzeba tylko zrozumieć lekcję, jaka się w nich kryje.

A. de Mello /